Kam se podívat

CHATA ŠERAVA

Zde najdete něco o naší obci Lipka a kam se určitě vydat na výlet po okolí včetně jednoduchého popisu trasy.


OBEC LIPKA

Vesnička se nachází 4 km jihozápadně od města Vimperk (okres Prachatice) v nadmořské výšce 881 m. n. m. První zmínka o Lipce pochází již z roku 1531. Původně dřevařská osada leží v krásném prostředí chráněné krajinné oblasti Šumava jen několik málo kilometrů od NP Šumava. Nachází se zde nejmenší přírodní rezervace Šumavy - Lipka I. s bezmála 1 ha plochy.

Jako učitel zde také působil spisovatel Josef Schramek (1856 - 1940). J. Schramek žil a působil na Šumavě (Železná Ruda, Prášily) a řadí se mezi autory, které nezaměnitelnému prostředí a panenské šumavské přírodě věnovali svou literární tvorbu. Schramek se věnoval také sbírání lidových písní a národopisu, publikoval řadu povídek v časopisech. Knižně vyšlo jeho 50 vybraných povídek Vom Arber bis zum Plöckenstein (1928). Spisovatel zemřel ve Vimperku.

Lipkou prochází železniční stanice a je vhodná jako výchozí bod k poznání známých šumavských míst a atraktivit a zároveň jako klidné a malebné místo rekreace po celodenním výletu do srdce šumavské přírody.

V blízkém okolí půvabné vesničky můžete navštívit řadu zejména přírodních zajímavostí. Všechny jsou snadno dostupné na kole anebo vhodné jako příjemná procházka šumavskou přírodou.

SVĚTLOHORSKÁ NÁDRŽ

Světlohorská nádrž (nebo také Mingezín či Muckesinbachschwelle) je dochovaná vyrovnávací přehrada, které byla využívána pro nadlepšování průtoků při plavení dřeva. Nádrž o rozloze 0,2 ha a průměrné hloubce 2,5 m byla vybudována jako zásobárna vody v 19. století a ke svému účelu, tedy plavení dřeva, byla také aktivně využívána. Dodnes je možné vidět zachovaný plavební kanál. Mingezín je obklopen ze všech stran lesním porostem a leží v klidné lokalitě mimo hlavní turistické trasy v nadmořské výšce 944 m. n. m. Díky čistotě vody a klidnému prostředí je nádrž domovem chráněného raka říčního či pstruha duhového a obecného.

A jak se tam dostanete? 
Z Lipky po žluté turistické trase cca 3,2 km, po cca 2 km odbočíte vpravo a poté 1 km lesem. 
Anebo z Lipky po silnici směr Borová Lada, za můstkem odbočíte vlevo na lesní cestu a po cca 1 km odbočíte doleva (před vodárnou) a po lesní pěšině dojdete k nádrži. 

PRAMEN VOLYŇKY

Na svém putování šumavskou přírodou určitě navštivte přírodní a neporušený pramen řeky Volyňky. Volyňka je 46 km dlouhá jihočeská řeka, která pramení nedaleko Lipky v šumavských lesích na východním svahu Světlé hory. Její pramen vyvěrá zpod statného smrku v nadmořské výšce 1 115 m. n. m. Kousek od svého pramene řeka vytváří Světlohorskou nádrž dříve využívanou jako zásobárnu vody pro plavení dřeva.

Volyňka je dravou horskou řekou v horním toku s úzkým kamenitým korytem a od Arnoštského potoka u Vimperka je řeka vodácky sjízdná (po deštích či zjara). Řeka protéká městem Vimperk a Volyně a ve Strakonicích se vlévá do řeky Otavy. Na svém téměř padesátikilometrovém toku překonává výškový rozdíl 727 m.

A jak se tam dostaneme? 
Po žluté turistické trase z Lipky po cca 3 km odbočte vpravo na červenou a po cca 300 m následujte ukazatel doprava (stále po červené) na pramen Volyňky.

VLČÍ KÁMEN

V lesích nedaleko od vesnice Lipka máte možnost navštívit jedinečné místo, a to tzv. Vlčí kámen (Wolfstein) - pomníček na místě ulovení posledního šumavského vlka. Stalo se tak dne 2. prosince 1874 při naháňce pod vrcholem Světlé hory v revíru Lipka, úspěšným lovcem byl knížecí stavitel Jan Štěrbík z Vimperka.

Vlk byl již na počátku října 1874 pozorován na panství Spůle a Zdíkov, kde zadávil dvě jalovice a 10 ovcí, s postupující zimou se přesunul na Knížecí Pláně a poté našel úkryt v lesích u Světlé hory v lesní správě Lipka. Právě v revíru blízko Lipky byla 2. prosince na vlka uspořádaná naháňka o 12 střelcích. Tím úspěšným byl J. Štěrbík, který vlka skolil dvěma ranami. Vlk byl dlouhý 154 cm a 80 cm vysoký a dodnes je vlk k vidění v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.

A jak se tam dostaneme? 
Pomníček se nachází cca 4,5 km od Lipky - vede tam podobná trasa jako na pramen Volyňky - po žluté trase cca 3 km na rozcestí, odbočte doprava na červenou a asi po 1 km odbočte doleva k pomníčku zastřelení posledního vlka na Šumavě

ALPSKÁ VYHLÍDKA

Alspká vyhlídka je vyhledávané turistické místo ležící v blízkosti obce Lipka směrem na Borovou Ladu. Za velmi dobré viditelnosti a krásného počasí je možno spatřit vrcholky Alp. Pokud se Vám nepoštěstí zahlédnout vzdálené velehory, na dřevěném stole je vyryta jejích silueta s popisem. Místo je jako stvořené ke krátkému odpočinku a lehké svačince na Vašich cestách po šumavských krásách.

A jak se tam dostaneme? 
Možno stejná trasa jako na pramen Volyňky či Vlčí kámen, jen pokračujeme dále po červeně značené turistické trase, od odbočky na Vlčí kámen cca 2,5 km.

Anebo alternativně z Lipky po silnici na Borovou Ladu, po cca 3 km odpočit vpravo na červeně značenou turistickou trasu a poté cca 1 km dle značení (asi 600 m a poté doleva cca 100 m).